Site Overlay

Caurredzama liesmu aizsardzība

Lielisks raksts, kura autors ir Geirs Jensens, viņš pats ir izgudrotājs un bijušais ugunsdrošības tehnikas konsultants. Viņa specialitāte ir daudznozaru risinājumi ugunsdrošības kopienās un ugunsdrošības līdzekļu projektēšana


Ja jūs skatāties caur apšuvumu, jūs varat redzēt visu augšup, garām vairākām dobuma uguns barjerām. Šī caurspīdīgā sprauga ir brīvi plūstoša gaisa ceļš, kas uztur dobumu sausu. Ugunsgrēka laikā caurspīdīgā sprauga tiek piepildīta ar paplašinātu iespīlējošu materiālu - pēc kāda laika, tas ir, pēc uguns klātbūtnes. Jaunie izstrādājumi tagad vienmēr pretojas ugunij

Ugunsdroša pasīvās ventilācijas tehnoloģija

Geir Jensen ir izgudrotājs un bijušais ugunsdrošības tehnikas konsultants. Viņš īpaši nodarbojas ar daudznozaru risinājumiem ugunsdrošības kopienās un ugunsdrošības līdzekļu projektēšanu.

Vai ventilācijas dobuma barjeras darbojas kā paredzēts?

Pārbaudot telpu ugunsgrēkus, kas lēnām silda gaisu un nerada liesmas līdz 5 minūtēm pēc aizdegšanās, tie darbojas. Pārbaudot pēkšņu tiešu liesmu, tie to noteikti nedara. Veicot izmeklēšanu un kopīgus testus, ko veica ABI un FPA pēc Grenfellas ugunsgrēka, kļuva skaidrs, ka kaut kas var būt nopietni nepareizi. Vai tie darbojas pakļauti lēnam ikdienišķam ugunsgrēkam un vai tie nepievils katastrofiskos ugunsgrēkos? Ir divi principiāli atšķirīgi ventilācijas dobuma barjeru veidi, kuru ugunsizturība ir novērtēta: tradicionālais dizains tiek saukts par “atvērtu”, kas ļauj liesmām iziet pirms blīvēšanas, bet jaunākie dizaina paraugi tiek saukti par “ugunsizturības pakāpi ar atvērtu stāvokli” un tie bloķē liesmu vēl atvērtā stāvoklī. Blīvēšana parasti tiek pabeigta no 50 sekundēm līdz 5 minūtēm, atkarībā no ekspozīcijas.

Ugunsdroša pasīvās ventilācijas tehnoloģija

Neskatoties uz 2–3 MW gāzes ugunsgrēku pilna apjoma pārbaudē, atvērtās ugunsizturības pakāpes dobuma barjeras aizsargā koksni no aizdegšanās dobumā. @image tiesības Geir Jensen

Ugunsgrēks “loga laušana”, kas aizdedzina apšuvumu, ir izplatīts fasāžu pārbaudes scenārijs. Tas nozīmē, ka pēkšņa tieša liesmas iedarbība pie dobuma barjerām dažās sekundēs var tām iekļūt (cietas degošās vielas aizdegas 1-3 sekundes augšup). Tā kā ugunsgrēki saasinās lielā ātrumā, piemēram, Grenfellā novērotajā laikā, mirgojošajam materiālam nav laika izplesties un noslēgties. Tas nav standarta istabas ugunsgrēks, bet drīzāk liesmu uzbrukums pret dobuma barjerām atklātā stāvoklī. Ja Grenfellas degošais dekoru apšuvums tika nomainīts uz nedegošu, tas joprojām nevarēja novērst uguns nikno augšupvērsto izplatīšanos. Šķiet, ka, ja Grenfellā tiktu uzstādīti visizplatītākie ventilācijas dobuma barjeru projekti, tie joprojām būtu izgāzušies, jo tos nekad nepārbaudīja reālistiska uguns iedarbība.

Pārbaudes metodes nav atbilstošas

Kā ir iespējams ļaut pārbaudīt lietus ekrāna dobumu barjeras, izmantojot lēnas telpas (iežogojuma) ugunskurtuvju pārbaudes? Šajos testos uzliesmojot ugunij, pirmās 5 minūtes liesmas var pārsniegt, un ugunsgrēki tikko sasniedz liesmas temperatūru pat 5–6 minūtēs pēc aizdegšanās. Visticamāk, tas tika pieņemts kā labākais, ko varēja izdarīt pirms 50 gadiem, un tajā laikā atklātā ugunsizturība pret tiešu liesmu nebija iespējama. Tomēr nesenie Eiropas un ASV izstrādājumu projekti ir radījuši šķēršļus, kuru ugunsizturības pakāpe ir atvērta.
Šis progress ir atzīts ugunsdzēsības kodeksos un specifikāciju standartos ASV un Francijā. Kopš 2013. gada tiek publicētas īpašas testa metodes un recepšu risinājumi. Tagad viņi paļaujas uz ugunsdrošības pakāpes dobuma barjerām, kas ir atvērtas. Faktiski pirmais šāda veida produkts tika izstrādāts un ražots Anglijā 2003. gadā. To tirgo ES kontinentālajās dalībvalstīs, bet dīvainā kārtā tas vēl ir jāpārdod pašā Apvienotajā Karalistē.

 

Augšējie attēli parāda, kā testā darbojas jaunākās dobuma barjeras. Pārbaudē tika izmantotas EI30 kategorijas barjeras ar caurspīdīgu ugunsaizsardzību, kas uzreiz bloķē tiešu liesmas iedarbību, kamēr tās joprojām ir atvērtā stāvoklī.

Atklāsmes 2018. gadā

Nesenā ABI, FPA 7 un RISC administrācijas kopīgajā ziņojumā pēc Grenfella katastrofas tika izdarīts šis jautājums. Viņi veica zondēšanas testus, kas pārbaudīja ASV un Francijas pārbaudes metožu pamatotību, un Grenfell Enquiry un BSI ir ieteikuši uz šī pamata pārskatīt pilna mēroga fasāžu pārbaudes metodi BS 8414. Ziņojumā turklāt tika pierādīts, ka apšuvuma dobumu nodalījumu pārkāpj parastās sienas atveres, kas nav ugunsdrošas, un ka pašreizējais BS 8414 pienācīgi neapsver šo iedobumu efektu skurstenī.

© Image courtesy of VizWork and Voll Architects

 

Pasaules augstceltnes kokā aizsargā no uguns ar ventilācijas atverēm, kas bloķē liesmas pat tad, ja jūs redzat liesmas caur tām, pirms tās sablīvējas. Šis ir Mjosas tornis, šobrīd pasaulē augstākā koka dzīvojamā ēka

Parūpējamies par visiem riskiem

Vēl viena problēma ar tradicionālajām ventilācijas dobuma barjerām ir tā, ka tās var izgāzties, kad apšuvums pārvietojas vēja spiediena dēļ vai kļūst deformējies uguns dēļ. Iemērcība var nepaplašināties, lai aizpildītu plaisu, jo tā paplašinās nepietiekama iedeguma materiāla dēļ vai tāpēc, ka tā ir kļuvusi trausla, vaļīga vai izkritusi. Vēl viena problēma ir plastmasas iesaiņošana, kas kūst, aizdegas un pilējas. Tas, savukārt, var aizdedzināt citas degošās vielas vai zemāk esošo dobuma barjeru augšējo plastmasu. Dažos reģionos ugunsgrēki koka ēku bēniņos vai ugunsgrēki rada vēja radītas apdegumus citām ēkām, kurām var būt lietus ekrāna apšuvums. Apdraudējums ir arī briesmas, jo skursteņa efekts var nokrist dobumos vai tikt uzvilkts to iekšpusē, tādējādi apejot barjeras, ja vien tās nav izturīgas pret cilvēkiem.
Pēc gadu desmitiem ilgas izpētes un mācīšanās no reāliem ugunsgrēkiem visi šie vecie trūkumi tagad ir mazināti. Visjaunākie izstrādājumi stāv priekšā, gaidot testa metožu un koda prasību atjauninājumus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up